Hlas lidu je P/prima

Na soukromou televizi prasklo záměrné neobjektivní zpravování o kauze, která hýbe mediálním, politickým a veřejným prostorem více méně rok. Redaktoři TV Prima dostali z nejvyšších míst nařízeno, jak mají o uprchlících a imigrantech celkově informovat. Jsou hrozbou, nesou s sebou krizi, jakou tenhle kontinent ještě nezažil. A tak je o nich potřeba mluvit, psát, točit. Komu se to nelíbí, nemusí v médiu, které má sledovanost kolem 23%, pracovat.

Už před časem vyvolala debatu manipulace s překladem výpovědi jednoho z přijatých křesťanských Iráčanů. A nyní jedna tajná nahrávka z porady vlastně odkryla celé to pozadí… příčinu oné kauzy.

Jenže zatímco jsou pobouřeni hlavně mediální pracovníci jiných institucí a sympatizanti jiných médií, zastánci názoru a představ, že skrz ty přívaly utečenců se tu člověk za chvíli česky nedomluví a v létě chlapům zůstanou na kukačku z ženských jen ty krásný oči, protože všechny budou v burkách, doma v řetězech nebo mrtvé, konání televize schvalují.

Nejenže osoby svědomitě dnem i nocí hájící vlast (samozřejmě virtuálně) vesměs tvrdí, že: „Přece nevadí, že informují neobjektivně, když mají přeci pravdu. Uprchlíci jsou hrozba.“ Ale hlavně napadají jakékoliv médium, které o kauze informovalo. Hlavně Česká televize je uprostřed střeleckého terče. Vyčítá se jí, že dělá zprávy, že informuje o všem, že má na jedné stanici zpravodajské pokrytí čtyřiadvacet hodin, že vůbec je a tak dále.

Ano, je známo, že už dlouho působí v Čechách spousta médií, která zastávají řekněme určitý myšlenkový nebo ideologický směr. Soukromá média na to mají právo, pokud nesklouznou k lživému a manipulativnímu zpravování. Zkrátka každý má právo na názor a na jeho zastávání. Jenže pak se médium dopouští autocenzury a tím je narušeno jedno ze základních pravidel žurnalistiky – vyváženost.

Skutečný error nastává ve chvíli, kdy televize nebo ono médium avizuje své zpravodajství právě jako vyvážené a objektivní. Objektivita ano, ale pouze jednostranná. Možná založená na pravdivých faktech, ale bez prostoru pro fakta z druhé strany.

A co je v dnešní době snad to nejděsivější, že v případě odhalení takové skutečnosti se média zastanou osoby, které mají zastávat požadavek právě vyváženého zpravodajství a tlumení agendy. Takovou osobou je například prezident České republiky Miloš Zeman. Jenže co také čekat od člověka, který prosazuje zestátnění jediné veřejnoprávní televize (která jediná ze zákona nemůže sklouznout k agendě, propagandě a šíření pouze jednostranných informací), tedy k tomu, aby se ČT vrátila do formátu před rokem 1989 a my se zase dozvídali o úžasné akční politice, o stodesetiprocentním růstu ekonomiky, sjezdu strany Práv občanů, narušitelích ze západu a v případě jakéhokoliv narušení tohoto informačního proudu pro vymývání mozků sledovali koťátka v košíku.

Ale najdou se i nenapadající komentáře: