Nastoupil do metra a zmizel

Některé věci mají zajímavou až možná neuvěřitelnou dohru.

Období Vánoc je plné podivných úkazů a existencí, které se nějak tou dobou vyrojí a dávají o sobě vědět. Vzhledem k tomu, kolik lidí se v té době vyskytuje v ulicích, mám pocit, že se snad množí dělením. Tím spíš pak není nouze o zajímavá stvoření, která je možné potkat.

„Ježíš je s tebou a Ježíš je tu s námi. Jestli jsi nemocný – viditelně, nebo zatím o tom nevíš -, přistup k nám a Ježíš tě svou láskou uzdraví!“ řval postarší chlap do mikrofonu na Tylově náměstí za doprovodu své kapely ve složení klávesy a kytara.

Nebyl to zpěv, ani rap, recitace nebo předčítání z Bible. Byla to jen snůška podivných a nahodilých žvástů. Jediným zadáním ale bylo, aby co deset vteřin zaznělo jméno Ježíš.

Zrovna jsme stáli přes ulici a přemýšleli, co dál. Zda do oblíbené hospody, na vietnamské pho, domů, nebo do druhé oblíbené hospody. A při přemýšlení a domlouvání se jsme občas okomentovali onen nesmyslný, ale jistě dobře míněný proslov.

Ovšem pomyslnou korunku tomu promlouvající nasadil, když zvolal: „Ježíš s tebou nastoupí do metra. A příští stanice je… věčný ráj!“

Víc už jsme neslyšeli. Tak nesmyslnou řeč prostě nejde brát vážně ani vydržet dlouho poslouchat. Ovšem, to jsem netušila, že takové věci se možná vážně dějí, a že se brzy patrně stanu jejich svědkem.

Z výloh sotva zmizela vánoční výzdoba, aby ji nahradily plakáty s novoročními slevami. Byl první týden nového roku. Davy byly ty tam, lidé přestali převážet hromadnou dopravou předměty obludných rozměrů, přestali se tvářit kysele, že je všude moc lidí. Život se vrátil do svých všedních kolejí a lidé se zase začali tvářit kysele kvůli práci.

Jela jsem zrovna B(éčkem) a vystoupila na Můstku, kde na lavičkách na nástupišti jako již tradičně sedělo mnoho seniorů. Zrovna jsem jeden takový hlouček posedávajících míjela, když tu jedna dáma z nich do skoro ticha vykřikla: „Ježíš je hajzl!“

Někteří se na ni otočili, ale pak šli dál.

Tak nevím, že by Ježíš skutečně ten předvánoční večer nasedl s někým do metra? A že by si vybral tuhle pani? Pokud ano, asi to nebyla moc úspěšná spolujízda, když ji opustil a zanechal už na Můstku a ani na zastávku Rajská zahrada s ní nedojel. Holt, asi mu do toho přišla jiná práce. A tak chudinku paní zanechal na přestupní a ona tam od té doby dál rozezleně čeká.